© Devon Beekeepers' Association 2011 - Registered Charity Number 270675

Home News & Events About Bees Contact Us Site Map

Find on this site

TROPHIES AND AWARDS AT THE DEVON COUNTY SHOW

Special Prizes offered by the Devon Beekeepers' Association

25th Anniversary Celebration Class Champion of Champions (2014 only) - Janet Grist

Blue Ribbon of the British Beekeepers’ Association, the Blackmore Trophy (from 2012), and the DCAA Award Card for the exhibit judged to be the highest grade in the Show

1993 - Mr T A Salter

1994 - Mrs M S Metherell

1995 - Mr T A Salter

1996 - Mr S D Ide

1997 - Mrs B M B Brassey

1998 - Mr S D Ide

1999 - Mrs B M B Brassey

2000 - Mr & Mrs S D Ide

2001 - Mr J Mummery

2002 - not known

2003 - not known

2004 - Mr R Saffery

2005 - Mr & Mrs W G Broom

2006 - Mr & Mrs W G Broom

2007 - not known

2008 - Mrs J Grist

2009 - Mr G Woodley

2010 - Mr & Mrs P Acke

2011 - Mr R Blackmore

2012 - Mrs E Westcott

2013 - Mr P McCabe

2014 - Mr J Mummery

2015 - Mr C Smith

2016 - Mr B Meraga







Barnstaple Bowl


Awarded to the DBKA member gaining the most points in Classes 31 to 33, open to DBKA members only - Light English Honey, Medium English Honey, and Naturally Granulated English Honey.



1993 - Mr & Mrs R Saffery

1994 - Mr & Mrs V Sawdye

1995 - Mr A Pedrick

1996 - Mr & Mrs A S Mitchem

1997 - Mr S D Ide

1998 - Mr & Mrs A S Mitchem

1999 - Mr J Pyle

2000 - Mr & Mrs S D Ide

2001 - Mr G Woodley

2002 - Mr S D Ide

2003 - Mr G Woodley

2004 - Mr B Meraga

2005 - Mrs K Thomas, Mr A Rennolds & Mr S D Ide

2006 - Mr R Saffery

2007 - Mr & Mrs W G Broom

2008 - Mr P McCabe

2009 - Mrs R Neal, Mr C Smith & Mr A Sluggett

2010 - Mrs J Wilday

2011 - Mrs J Wilday

2012 - Mr C Smith

2013 - Mr J Mummery

2014 - Mr J Mummery

2015 - Mr C Smith

2016 - Mr J Mummery










The Barnstaple Bowl

Basil Salter Testimonial Trophy


Awarded to the Exhibitor gaining the most points in the Extracted Honey Classes 1, 2, 3, 5 and 6 - Light English Honey, Medium English Honey, Dark English Honey, Naturally-Granulated English Honey (not stirred), and Creamed English Honey (stirred and reset).


1993 - Mr T A Salter

1994 - Mr T A Salter

1995 - Mr A Pedrick

1996 - Mr G Woodley

1997 - Mr S D Ide

1998 - Mr S D Ide

1999 - Mr G Woodley

2000 - Mr G Hill

2001 - Mr S D Ide

2002 - Mr G Woodley

2003 - Mr G Woodley

2004 - Mr M Craig

2005 - Mr W Finnemore

2006 - Mr & Mrs N Wilday

2007 - Mr P McCabe

2008 - Mr P McCabe

2009 - Mr A Sluggett

2010 - Mr G Woodley

2011 - Mr A Sluggett

2012 - Mr J Mummery

2013 - Mr J Mummery

2014 - Mr A Sluggett

2015 - Mr J Mummery

2016 - Mr B Meraga & Mr S Ide















 

Basil Salter Testimonial Trophy

Brimacombe Memorial Challenge Bowl


For the DBKA member gaining the most points in Classes 1 to 12, 23 and 31 to 33 - Light English Honey, Medium English Honey, Dark English Honey, Chunk English Honey, Naturally-Granulated English Honey (not stirred), Creamed English Honey (stirred and reset), English Heather Honey, one Comb of English Honey (for extracting), one piece of English Beeswax, two matched sections of English Comb Honey, one Cake of Beeswax, two Containers of English Cut Comb, and two jars of any English Honey (Gift Class).

 

1993 - Mr & Mrs A S Mitchem

1994 - Mr & Mrs A S Mitchem

1995 - Mr A Pedrick

1996 - Mr & Mrs A S Mitchem

1997 - Mr S D Ide

1998 - Mr & Mrs A S Mitchem

1999 - Mrs A Normand

2000 - Mr & Mrs S D Ide

2001 - Mr G Woodley

2002 - Mr S D Ide

2003 - Mr G Woodley

2004 - Mr A Rennolds

2005 - Mr S D Ide

2006 - Mr & Mrs W G Broom

2007 - Mr & Mrs W G Broom

2009 - Mr P McCabe

2009 - Mr S D Ide

2010 - Mrs J Wilday

2011 - Mr A Sluggett

2012 - Mr J Mummery

2013 - Mr J Mummery

2014 - Mr J Mummery

2015 - Mr C Smith

2016 - Mr B Meraga
















The Brimacombe Memorial Challenge Bowl

County Trophy


Awarded to the Competitor gaining the highest aggregate of points overall in the DBKA Competition.


1993 - Mr T A Salter

1994 - Mr & Mrs V Sawdye

1995 - Mr & Mrs A S Mitchem

1996 - Mr & Mrs A S Mitchem

1997 - Mr & Mrs A S Mitchem

1998 - Mrs B M B Brassey

1999 - Mrs A Normand

2000 - Mr & Mrs S D Ide

2001 - Mrs B M B Brassey

2002 - Mr G Woodley

2003 - Mr G Woodley

2004 - Mr A Rennolds

2005 - Mr A Rennolds

2006 - Mr A Rennolds

2007 - Mr A Rennolds

2008 - Mr A Rennolds

2009 - Mr A Rennolds

2010 - Mr A Rennolds

2011 - Mr A Sluggett

2012 - Mr J Mummery

2013 - Mr J Mummery

2014 - Mr J Mummery

2015 - Mr J Mummery

2016 - Mrs E Westcott














The County Trophy

Croyde Cup


Awarded to the winner of Class 1 - Light English Honey.


1993 - A J Gregory

1994 - W F C Vanstone

1995 - Mrs B M B Brassey

1996 - Mrs B M B Brassey

1997 - Mrs B M B Brassey

1998 - Mr S D Ide

1999 - Mr R Normand

2000 - Mr & Mrs G Flaschka

2001 - Mrs K G Thomas

2002 - Capt A F Taylor

2003 - W de C Elmsall

2004 - Mr B Meraga

2005 - Mr W Finnemore

2006 - Mr W Finnemore

2007 - Mr A Rennolds

2008 - Mr P McCabe

2009 - Mr P McCabe

2010 - Mr A Rennolds

2011 - Mrs M Minton

2012 - Mr J Mummery

2013 - Mr S D Ide

2014 - Mr B Meraga

2015 - Mrs G White

2016 - Mrs M Minton














The Croyde Cup

Divisional Cup


Awarded to the Branch of the DBKA gaining the most points overall in the DBKA Competition.


1993 - Exeter

1994 - Exeter

1995 - Exeter

1996 - Exeter

1997 - Exeter

1998 - Newton Abbot

1999 - Newton Abbot

2000 - Exeter

2001 - Exeter

2002 - Exeter

2003 - Exeter

2004 - Exeter

2005 - Exeter

2006 - Exeter

2007 - Exeter

2008 - Exeter

2009 - Exeter

2010 - Exeter

2011 - Holsworthy

2012 - Holsworthy

2013 - Okehampton

2014 - Okehampton

2015 - Holsworthy

2016 - Holsworthy


















The Divisional Cup

E A Stone Memorial Cup


Awarded for the winner of the Best Observation Hive staged.


1993 - Not Awarded

1994 - Mr A L Lockwood

1995 - Mr A L Lockwood

1996 - Mr R J Stevenson

1997 - Not Awarded

1998 - Mr P Jenkins & Mr D Hamilton

1999 - Mr R J Stevenson

2000 - Mr J Mummery

2001 - Not Awarded

2002 - Mr J Mummery

2003 - Mr J Stevenson

2004 - Mr J Mummery

2005 - Mr J Mummery

2006 - Not Awarded

2007 - Mr W de C Elmsall

2008 - Mr J Mummery

2009 - Not Awarded

2010 - Not Awarded

2011 - Not Awarded

2012 - Not Awarded

2013 - Not Awarded

2014 - Not Awarded

2015 - Not Awarded

2016 - not awarded


















The E A Stone Memorial Cup

Frank Alstone Perpetual Trophy


Awarded to the winner of Class 23 - two jars of any English Honey.


1999 - Mr S D Ide

2000 - Mr B E Grant

2001 - Mr G Flaschka

2002 - Mr S D Ide

2003 - Mr W G Broom

2004 - Mr R Saffery

2005 - Mr W Finnemore

2006 - Mr & Mrs W G Broom

2007 - Mr & Mrs W G Broom

2008 - Mr W G Broom

2009 - Mr & Mrs W G Broom

2010 - Mr P McCabe

2011 - Mr A Sluggett

2012 - Mr T Rennolds - Exeter  (awarded to the winning Gift Class)

2013 - Mr A Sluggett

2014 - Mr C Sherwood

2015 - Not Awarded2016 - Mr B Meraga

















Frank Alstone Perpetual Trophy

Furze Cup


Awarded to the winner of the School's Children's Competition with the highest aggregate points.


1993 - West Hill School

1994 - Bradley Barton Primary School

1995 - Rackenford Primary School

1996 - Kingsbridge Primary School

1997 - Rackenford Primary School

1998 - Kingsbridge Primary School

1999 - Highweek Primary School

2000 - Rackenford Primary School

2001 - Not Awarded

2002 - Rackenford Primary School

2003 - Rackenford Primary School

2004 - Brixington Pre-School

2005 - Brixington Pre-School

2006 - Wembury Primary School

2007 - Wembury Primary School

2008 - Wembury Primary School

2009 - Wembury Primary School

2010 - Gulworthy Primary School

2011 - Gulworthy Primary School

2012 - Gulworthy Primary School

2013 - not awarded

2014 - Not Awarded

2015 - Not Awarded

2016 - not awarded



















The Furze Cup

Joint Members' Trophy


Awarded to the joint members gaining the most points overall in the DBKA Competition.


1993 - Mr & Mrs A S Mitchem

1994 - Mr & Mrs V Sawdye

1995 - Mr & Mrs A S Mitchem

1996 - Mr & Mrs A S Mitchem

1997 - Mr & Mrs A S Mitchem

1998 - Mr & Mrs A S Mitchem

1999 - Mr & Mrs W G Broom

2000 - Mr & Mrs S D Ide

2001 - Mr & Mrs W G Broom

2002 - Mr & Mrs W G Broom

2003 - Mr & Mrs W G Broom

2004 - Mr & Mrs W G Broom

2005 - Mr & Mrs W G Broom

2006 - Mr & Mrs W G Broom

2007 - Mr & Mrs W G Broom

2008 - Mr & Mrs W G Broom

2009 - Mr & Mrs R Normand

2010 - Mr & Mrs P Acke

2011 - Mr & Mrs R Normand

2012 - Not Awarded

2013 - Mr & Mrs G A White

2014 - Mr & Mrs G A White

2015 - Not Awarded

2016 - not awarded



















The Joint Members Trophy

Langdon Beeswax Trophy


Awarded to the DBKA member gaining the most points in the Wax Classes 9, 11, 13, 19, 20, 21 and 22 - one piece of English Beeswax, one Cake of Beeswax, one Sheet of Foundation (in any type of Brood Frame, wired and ready for the hive), a pair of Beeswax Candles made by moulding, a pair of Beeswax Candles made by any method other than moulding, a Display of Six Ornamental Objects made of Beeswax, and five Blocks of Beeswax.


1993 - G Woodley

1994 - Mr & Mrs V Sawdye

1995 - Mr & Mrs A S Mitchem

1996 - Mrs A Normand

1997 - Mrs A Normand

1998 - Mrs A Normand

1999 - Mrs A Normand

2000 - Mr G Woodley

2001 - Mrs B M B Brassey

2002 - Mr G Woodley

2003 - Mr G Woodley

2004 - Mr G Woodley

2005 - Mr G Woodley

2006 - Mr G Woodley

2007 - Mr G Woodley

2008 - Mr G Woodley

2009 - Mr G Woodley

2010 - Mr C Smith

2011 - Mr A Sluggett

2012 - Mrs L Wescottt

2013 - Mrs E Westcott

2014 - Mr A Sluggett & Mr. C Smith

2015 - Mr A Sluggett

2016 - Mrs E Westcott
















The Langdon Beeswax Trophy

Stevenson Trophy


Awarded to the winner of Class 41 - open to all branches of the DBKA. A display promoting any aspect(s) of the craft of bee-keeping aimed at interesting the general public. The judges will be looking for “initiative, originality, interest value, education and overall impact”. No observation hive is to be part of the display. Approximate measurement of display space available = two tables 6ft x 3ft (the size may be negotiable with the Show Committee). A rough plan and sketch showing approximate sizes must be submitted as soon as possible. First prize £50.00, Second prize £25.00, Third prize £15.00


2006 - Newton Abbot Branch

2007 - Plymouth Branch

2008 - Holsworthy Branch

2009 - East Devon Branch

2010 - Holsworthy Branch

2011 - Tiverton Branch

2012 - Holsworthy Branch

2013 - East Devon Branch

2014 - Torbay Branch

2015 - Okehampton Branch

2016 - Okehampton




The Stevenson Trophy

Stratton Rose Bowl


Awarded to the Exhibitor gaining the most points in the Cookery Classes 27 to 30.


1993 - Mr & Mrs V Sawdye

1994 - Mr & Mrs V Sawdye

1995 - Mr & Mrs T R Holmes

1996 - Mr & Mrs G Flaschka

1997 - Mr & Mrs G Flaschka

1998 - Mrs B M B Brassey

1999 - Miss S J Brown

2000 - Mr & Mrs W G Broom

2001 - Mr W de C Elmsall

2002 - Mr & Mrs G Flaschka

2003 - Mr & Mrs J T Breading

2004 - Miss C Grainger

2005 - Mrs M Saffery

2006 - Mr & Mrs W G Broom

2007 - Mrs J Grist

2008 - Mrs G Banbury

2009 - Mrs J Grist

2010 - Mrs J Grist

2011 - Ms S Sturdy & Mrs J Grist

2012 - Ms S Sturdy - Exeter

2013 - Mrs J Grist

2014 - Mrs J Grist

2015 - Ms S Sturdy

2016 - Mrs R Neal & Ms S Sturdy

















The Stratton Rose Bowl

The National Honey Show Award Card to the Exhibitor gaining the most points in the Novice Classes 34, 35 & 36

2016 - not awarded


Home Presidents Day/Agm About us Asian Hornet Associations "BEEKEEPING" Bees and Honey Branch Diaries Contacts Education Equipment/Suppliers For Sale and Wanted Forthcoming Events Hive Sizes Hygienic Bees Insurance Library Members Area Trophies and Awards Useful links Video Links